Wykorzystuje się je przede wszystkim do przycinania gałęzi drzew w ogrodzie, aczkolwiek stosowane są także do cięcia bali drewna kominkowego na krótsze odcinki, jakie są następnie łupane na szczapy. Do tego celu najlepsze są piły kabłąkowe. Ich sztywna rama i podłużny brzeszczot (powinien istnieć wykonany z wysokiej jakości hartowanej stali) ułatwiają cięcie, aczkolwiek posługiwanie się nimi i tak wymaga sporo wysiłku.
Zwane są również pilarkami. Mogą posiadać silnik elektryczny lub spalinowy. Te pierwsze ciszej pracują, odznaczają się niskim poziomem wibracji, są lżejsze i prostsze w obsłudze, choć wymagają dostępu do prądu. Wybierając piłę, trzeba sprawdzić, czy wygodnie się ją trzyma i łatwo nią pracuje. Obecnie wiele modeli posiada funkcję szybkiego naciągania łańcucha bez konieczności używania narzędzi. Jest to znaczne udo-godnienie, bo łańcuch powinno się weryfikować i ewentualnie napinać przed każdym uruchomieniem urządzenia.
Piły elektryczne miewają czasem okienko do kontroli poziomu oleju smarującego łańcuch. Dzięki temu widać, gdy trzeba go uzupełnić. Wybierając piłę spalinową, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada mechanizm ułatwiający rozruch zimnego silnika, a jeżeli bywa przeznaczona do intensywnej eksploatacji, sprawdzić, czy posiada system znacznie redukujący wibracje. Konserwację pił spalinowych ułatwi zywczajny dostęp do filtra powietrza (czyszczenie) i świecy zapłonowej (wymiana). Kupując pilarkę, trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Zapewnia je hamulec, jaki w razie konieczności momentalnie zatrzymuje łańcuch, a także chwytak zerwanego łańcu-cha chroniący operatora.
Siekiery
Przydadzą się w każdym ogrodzie. Są niezastąpione, gdy trzeba pociąć gałęzie usunięte w trakcie prześwietlania koron drzew, przygotowaćdrwa na ognisko lub porąbać szczapy do obudowy. Ostrze powinno istnieć wykonane z wysokiej jakości stali, a ergonomiczny trzonek musi nie najgorzej układać się w dłoni i tłumić drgania powstające podczas uderzeń. Takie właściwości posiadają trzonki z twardego drewna (na przykład orzesznika, czyli hikory, poprzez wielu specjalistów uznawane za najlepsze), a także z dobrej jakości tworzywa. Można kupić specjalne siekiery do rozłupywania drewna o ostrzach w kształcie szerokich klinów. Uderzenie taką siekierą w kłodę drewna sprawia, iż łatwo pęka wzdłuż włókien.
Łuparki
Służą do dzielenia kłód drewna na szczapy, którymi pali się w kominku czy kotle grzewczym. Dzięki układowi hydraulicznemu naciskają nadrwa z siłą od kilku (amatorskie) do kilkunastu ton (profesjonalne), co sprawia, iż pęka ono wzdłuż włókien. Kłody przeznaczone do rąbania, zależnie od urządzenia, mogą posiadać długość od 30 cm do ponad 1 m.